تاریخ انتشار : 1400/12/21 11:13:3
ساختمان جدید پلاسکو افتتاح شد
کد خبر: 1400-12-0025 ; ساختمان جدید پلاسکو افتتاح شد

به گزارش صبا نفت و به نقل از خبرنگار اقتصادی ایرنا، صبح جمعه ساختمان جدید پلاسکو با حضور «پرویز فتاح» رئیس بنیاد مستضعفان، استاندار تهران، رئیس شورای اسلامی شهر تهران و وزیر سابق راه و شهرسازی افتتاح شد.

در این مراسم، رییس بنیاد مستضعفان ضمن ادای احترام به یادمان شهدای فداکار آتش‌نشان، از نردیک با کسبه درباره وضعیت استقرار و فعالیت آنها در این ساختمان گفت و گو کرد. این ساختمان که ۳۰ دی ماه سال ۹۵ بر اثر آتش‌سوزی دچار ریزش شد در مدت ٣٠ ماه به همت بنیاد مستضعفان و بر اساس آخرین استانداردهای ایمنی احداث شد.
ساختمان پلاسکوی ۱۴۰۰ طبق جدیدترین مقررات، آیین‌نامه‌ها و دستورالعمل‌های حوزه ساخت‌و ساز در ۲۰ طبقه و با زیر بنای ۲۰ هزار متر ساخته شده است و با ۳۴۶ واحد تجاری، تحویل کسبه داده می‌شود.
در نمای پلاسکوی جدید از بتن GFRC استفاده شده که دارای وزن سبک و مقاومت بالا در برابر آتش سوزی است. پلاسکوی ۱۴۰۰ طبق جدیدترین مقررات، آیین‌نامه‌ها و دستورالعمل‌های حوزه ساخت و ساز و به خصوص آتش‌نشانی در ۲۰ طبقه و با زیر بنای ۲۰ هزار متر مربع ساخته شده است. ساختمان پلاسکوی جدید دارای ۲۰ طبقه است که ۱۵ طبقه روی زمین و ۵ طبقه از آن زیر زمین قرار دارد.شروع ساخت مجدد پلاسکو در سال ۹۷ توسط بنیاد مستضعفان به‌عنوان متولی این پروژه با رویکرد اتمام آن تا سال ۱۴۰۰ با عملیات خاکبرداری و احداث سازه نگهبان کلید خورد. نمای بیرونی ساختمان پلاسکو از طرح معماری آجری ایرانی به نام «فخر» و «مدین» الهام گرفته است. محل فرود هلی‌کوپتر(هلی پد) با ابعاد ۱۸ در ۱۸ متر در بالاترین نقطه ساختمان پلاسکو قرار دارد. ساختمان پلاسکو از جدیدترین تاسیسات برقی و مکانیکی بهره می‌برد و پرده‌های ضد حریق استفاده شده مانع از انتقال آتش به سایر نقاط ساختمان می‌شود. ساختمان جدید دارای ۳۴۶ واحد کسبی است و بیشتر کسبه در حال آماده سازی نما و دکور داخلی واحدتجاری خود هستند. هر طبقه از ساختمان پلاسکو دارای ۱۰۰۰ متر زیربنا است. پلاسکو جدید همچنین دارای ۱۶ دستگاه پله برقی و آسانسور است.
قسمت شمالی پلاسکو که در آتش سوزی سال ۹۵ خسارت کمتری دیده بود، با همت کسبه این ساختمان بازسازی و در بهمن ماه امسال به بهره برداری رسید.
احداث ساختمان جنوبی پلاسکو اما توسط بنیاد مستضعفان انجام شد و روز جمعه به صورت رسمی افتتاح می‌شود.
صبح ۳۰ دی ماه سال ۹۵ پلاسکوی قدیمی نتوانست زبانه‌های آتش را تاب بیاورد و پس از ۴ ساعت آتش سوزی فرو ریخت.
پرویز فتاح جمعه در مراسم افتتاح رسمی ساختمان جدید پلاسکو که با حضور استاندار تهران، رییس شورای شهر و وزیر سابق راه وشهرسازی در محل این ساختمان برگزار شد، افزود: هزینه های ساخت پلاسکو از ۱۷۰ میلیارد تومان به ۴۰۰ میلیارد تومان رسید.
وی افزود: با وجود اینکه بنیاد به عنوان مالک از امروز وظیفه اداره ساختمان را ندارد اما تا یکسال برای کنترل تاسیسات از قبیل آسانسور، پله های برقی و رفع مشکلات احتمالی، در ساختمان مستقر خواهیم بود.
رئیس بنیاد مستضعفان همچنین با اشاره به شهدای آتش نشان که در حادثه پلاسکو جان خود را از دست دادند، گفت: در جای جای ساختمان جدید، نام شهدای پلاسکو را درج کردیم تا برای همیشه انسانیت، رشادت و دلاوری این مردان در یادها بماند.
فتاح اضافه کرد: وجود ۶۰۰ کسبه در پلاسکو، این ساختمان را به نمادی از تولید در صنعت پوشاک تبدیل کرده بود.  این ساختمان در ۱۰۰۰ متر مربع و در ۲۰ طبقه احداث شد و سختی کار جایی بود که باید مشاعات، آسانسورها و پله‌برقی‌ها به این فضا اضافه می‌شد و در عین حال رضایت کسبه نیز مدنظر قرار می‌گرفت.
رئیس بنیاد مستضعفان با تاکید بر اینکه تمام ضوابط ایمنی در ساختمان جدید پلاسکو رعایت شده است افزود: ما برای تامین پارکینگ پلاسکو که پیش از این نیز پارکینگ نداشت، هزینه‌های ایمن‌سازی پارکینگ پروانه را متقبل شدیم و با توجه به پرداخت این هزینه از سوی بنیاد مستضعفان، ایمن‌سازی پارکینگ پروانه توسط شهرداری انجام می‌شود.
وی همچنین از آمادگی برای احداث پارکینگی جدید در ضلع شرقی ساختمان پلاسکو خبر داد و افزود: ما برای رعایت حال مردم تهران و کمک به حل مشکل ترافیکی این منطقه حاضریم زمین موسوم به پارکینگ اکبر را برای احداث یک پارکینگ مدرن و منطبق بر ضوابط شهری و قانونی اختصاص دهیم و یک پارکینگ مدرن در این زمین احداث کنیم.
رئیس بنیاد مستضعفان با اشاره به واگذاری مدیریت ساختمان پلاسکو به کسبه این ساختمان، گفت: ما به عنوان مالک ساختمان پلاسکو همزمان با آغاز سال جدید، مدیریت این ساختمان را به کسبه واگذار می‌کنیم و تا یکسال در کنار کسبه برای حل مشکلات احتمالی هستیم.
وی با تقدیر از تمامی دستگاه‌ها و سازمان‌های مرتبط با پرونده پلاسکو، گفت: در ابتدا برخی اعلام کردند بنیاد مستضعفان به عنوان مالک، مقصر حادثه پلاسکو بوده ولی حکم دادگاه نشان داد که تقصیر بنیاد، تنها ۱۶.۲ درصد بود و مابقی تقصیر بر گردن سایر دستگاه‌ها بوده است؛ این در حالی است که با توجه به این سهم تقصیر، بنیاد هیچ وظیفه‌ای برای ساخت پلاسکوی جدید نداشت ولی ما دلسوزانه برای حمایت از تولید و اشتغال، پای کار این ساختمان ایستادیم.
رئیس بنیاد مستضعفان با بیان اینکه نمای ساختمان پلاسکو، برای ایمن بودن به صورت ۲ پوسته ساخته شده است، گفت: در احداث ساختمان جدید پلاسکو سعی کردیم تا تمام مصالح به‌کار رفته در این ساختمان را از مصالح با کیفیت داخلی تامین کنیم.


کد خبر: 1400-12-0025


© شرکت مهندسی و ساختمانی صبا نفت

freebuild

تماس با ما

تماس با ما : 8-88600633-021
ایمیل : info@sabanaft.com

freebuild

آدرس

تهران، میدان شیخ بهایی
خیابان ونک غربی، شماره 172

ما را دنبال کنید