تاریخ انتشار : 1398/8/14 14:59:54
اختصاص اراضی رها شده در شهرها به طرح اقدام ملی مسکن
کد خبر: 1398-08-0014 ; اختصاص اراضی رها شده در شهرها به طرح اقدام ملی مسکن

اختصاص اراضی رها شده در شهرها به طرح اقدام ملی مسکن

ایرنا- معاون شهرسازی و معماری وزیر راه از شناسایی اراضی با کاربری مسکونی برای ساخت خانه در طرح اقدام ملی مسکن خبر داد و گفت: اراضی رها شده در محدوده شهرها برای ساخت خانه در نظر گرفته می‌شود.

فرزانه صادق مالواجرد روز سه شنبه در نشست خبری که در ساختمان دادمان وزارت راه و شهرسازی برگزار شد در پاسخ به ایرنا در خصوص تفاوت‌های طرح مسکن مهر و اقدام ملی مسکن گفت:مهم‌ترین تفاوت این دور از خانه‌سازی در وزارت راه با دوره قبلی این است که در طرح اقدام ملی خانه‌ها در اراضی مسکونی ساخته می‌شود. معاون شهرسازی وزیر راه و شهرسازی  گفت: برای عرضه زمین در طرح اقدام ملی مسکن برنامه‌ای ویژه در نظر گرفته شد و از ابتدا تصمیم بر آن شد که مکان‌یابی اراضی بنابر نیاز واقعی تولید مسکن صورت گیرد.

وی ادامه داد:بر این اساس ساخت خانه در طرح اقدام ملی در داخل محدوده شهرها و در مکان‌هایی مناسب آغاز می‌شود.

معاون شهرسازی وزیر راه و شهرسازی اضافه کرد: بنا بر طرح های جامع موجود در همه شهرها اراضی رها شده‌ای باکاربری مسکونی وجود دارد که اولویت اقدام ملی مکان‌یابی اراضی در این محدوده‌ها برای ساخت خانه است. وی اضافه کرد: در طرح مسکن مهر ابتدا خانه‌ها ساخته شدند و بعد شروع به ارائه خدمات شهری و ساخت مدرسه درمانگاه و ...... شد اما در طرح اقدام ملی مسکن خانه در داخل محدوده با خدمات پشتیبانی کامل ساخته می‌شود.

معاون وزیر راه و شهرسازی گفت: بر این اساس سرانه‌های خدماتی برای تولید مسکن در داخل محدوده‌های ساخت خانه وجود دارد و در غیر این صورت همزمان ساخته خواهد شد و این دستور به صورت بخشنامه به کلیه اداره کل‌های شهرسازی ابلاغ شده است.

بر اساس اظهارت فرزانه صادق مالواجرد اگر قرار است تولید مسکنی در طرح اقدام ملی صورت گیرد باید خدمات نیز به صورت همزمان به آن مکان آورده شود. وی گفت: هنوز ساکنان مساکن مهر از آوردن خدمات پشتیبانی بعد از ساخت مسکن گلایه دارند؛ بر همین اساس تلاش داریم خدمات و ساخت مسکن را همزمان انجام دهیم. مالواجرد در خصوص معماری خانه‌های طرح اقدام ملی افزود: در تفاهنامه‌ای که با وزارت دفاع و ستاد اجرائی فرمان امام منعقد شد بر رعایت معماری خانه‌ها بر اساس مصوبات شهرسازی تاکید شده است.

معاون شهرسازی وزیر راه و شهرسازی گفت: در صورت کمبود زمین برای ساخت خانه، معاونت شهرسازی تلاش می‌کند با تغییر مصوبات در چارچوب طرح‌های جامع شرایط ساخت خانه در محدوده‌های شهری را فراهم کند. معاون وزیر راه و شهرسازی با بیان اینکه اصول شهرسازی در مسکن مهر رعایت نشد، گفت: با وجود گذشت چندین سال از طرح مسکن مهر هنوز دولت تدبیر و امید در حال ارائه خدمات پشتیبانی در شهرهای جدید است چرا که همزمان با ساخت مسکن مهر، خدمات زیربنایی ساخته نشد. وی  با بیان اینکه در طرح اقدام ملی مسکن ساخت خانه در کلانشهرها متوقف و در شهرهای اطراف ساخته می‌شود، گفت: برای کنترل جمعیت سرریز کلانشهرها در اطراف این کلانشهرها خانه ساخته خواهد شد و در شهرهای جدید اطراف پایتخت نیز این طرح گنجانده شده است.

معاون وزیر راه و شهرسازی اضافه کرد: هیچ برنامه‌ای برای انتقال پایتخت از تهران به سمنان یا شهر دیگری وجود ندارد و فقط بحث انتقال مراکز سیاسی و اداری با توجه به مصوبه مجلس مطرح است.

صادق مالواجرد اضافه کرد: موضوع انتقال آب از دریای خزر به سمنان در شورای عالی آب دنبال می‌شود و ارتباطی به شورای عالی شهرسازی ندارد اما آنچه مورد تاکید قرار دارد، این است که در مباحث پراکندگی جمعیتی مساله آب، موضوع مهم و حیاتی است.

وی با بیان این‌که وقتی از تهران صحبت می‌کنیم، باید مجموعه شهری تهران و کرج را در نظر بگیریم، افزود: موضوع انتقال پایتخت مطرح نیست اما سیاست اصلی تمرکززدایی از تهران است که بر اساس قانون امکان‌سنجی ساماندهی، تمرکززدایی و انتقال مراکز اداری و سیاسی تهران دنبال می‌شود و تاکنون هفت جلسه در این زمینه برگزار شده است. صادق مالواجرد همچنین درباره حفظ باغات تهران گفت: در دوره‌های قبلی برای باغات در کمیسیون ماده پنج، مجوزهای تا ۱۱ طبقه داده می‌شد اما مدیریت شهری هم‌اکنون جلوی این این اقدامات را گرفته و مجوز بیش از چهار طبقه به باغات نمی‌دهد. وی ادامه داد: همچنین دیگر امکان تفکیک باغات در مساحت‌های کمتر از ۱۰ هزار متر وجود ندارد. در چند ماه گذشته اکثر مواردی که در کمیسیون ماده پنج مطرح شده، طرح‌های کلان است.


© روابط عمومی شرکت مهندسی و ساختمانی صبانفت

freebuild

تماس با ما

تماس با ما : 8-88600633-021
ایمیل : info@sabanaft.com

freebuild

آدرس

تهران، میدان شیخ بهایی
خیابان ونک غربی، شماره 172

ما را دنبال کنید